...

Může hodnota vaší pozůstalosti klesnout jen kvůli tomu, že dědické řízení trvá rok nebo déle? Bude vaše firma v té době ochromena? Jak to pocítí vaše rodina, když budou účty zablokovány až do ukončení dědického řízení? Existuje způsob, jak tomu zabránit. Můžete si určit správce vaší pozůstalosti.

Institut správce pozůstalosti je v zahraničí běžný a naše právní úprava ho umožňuje již mnoho let. Toto řešení může dědicům výrazně pomoci dědické řízení zkrátit a zjednodušit. Je užitečné pro všechny, takže byste neměli tuto možnost zavrhovat jako nadbytečnou.

Nenechte se odradit ani tím, že správce pozůstalosti se určuje sepsáním notářského zápisu. Jde o jednoduchý úkon, který zařídíte během jedné krátké návštěvy u notáře. Typicky si manželé mohou vzájemně určit správce pro případ úmrtí prvního z nich. Tím se vyhnou situacím, kdy by druhý manžel musel pasivně čekat na ukončení dědického řízení se zablokovanými účty a dalšími komplikacemi. Určením správce se také omezí spory mezi dědici.

Majetek pozůstalého stále existuje a je třeba jej spravovat až do pravomocného ukončení dědického řízení. Často je potřeba udržet chod rodinné firmy. Určený správce pozůstalosti – ať už druhý manžel, dospělý potomek, nebo důvěryhodná osoba jako rodinný advokát – může provádět řadu úkonů k udržení podstaty a hodnoty majetku. Mezi tyto úkony patří například placení nájemného, opravy, nákup surovin, mzdy zaměstnanců a další.

Běžná neboli obvyklá správa zahrnuje obhospodařování majetku a zabránění jeho zhoršení, například ochranou před inflačními vlivy. Dědicové dle zákona spravují pozůstalost společně a nerozdílně, což je ve skutečnosti spíše jen právní teorie a nedostižný ideál, mnohdy se neshodnou na všem. Určením jednoho správce pozůstalosti lze těmto problémům předejít. Hospodaří s majetkem tak, aby byl majetek udržen, případně rozmnožen a ochráněn.

Správce pozůstalosti může být určen pro celou pozůstalost nebo jen její část a může být i odměněn. Správce se ujme správy, jakmile se dozví o smrti zůstavitele. Informaci může obdržet sám, nebo mu ji sdělí soud. Zákonnou úpravu obsahuje § 1677 a následující občanského zákoníku.

Notáři projednávající dědictví funkci správce již velmi dobře znají, nemají problém se správci komunikovat a umožnit jim výkon funkce, případně souhlasit i s úkony běžnou správu přesahujícími. Na druhé straně i správce má aktivní přehled o činnosti notáře a řízení je tak efektivnější a bez průtahů.

A pokud zůstavitel sepisuje závěť, může si určit i vykonavatele závěti, který se postará o celkové naplnění jeho vůle, jako například výplatu finanční částky vnukovi po ukončení studia.

Pokud si nejste jisti, zda je pro vás výhodné jmenovat správce nebo vykonavatele závěti, neváhejte nás kontaktovat pro další poradenství.

Mgr. Jana Mlejnková, právník

JUDr. Vladimíra Pajerová, advokátka

Pajerová Sedláčková ADVOKÁTKY s.r.o.

08.1.2025